Možno by sa skôr hodil názov: "Prečo si nekupovať lacné sieťové karty, ktoré sa dajú pripojiť pomocou USB?" Ja som si kúpil takúto lacnú USB to LAN sieťovú kartu, resp. skôr sieťový LAN adaptér v domnení, že jednoducho pripojím môj Mini Android PC. Avšak som sa rochu mýlil, pretože to nie je také jednoduché.

Ak potrebuješ pripojiť nejaké Androidové zariadenie k LAN sieti alebo si používateľ PC s Windows na ktorom máš náhodou nefunkčnú sieťovú LAN kartu a potrebuješ takýto PC pripojiť k LAN sieti, tak takýto USB to LAN adaptér môže byť jednou z možností ako to urobiť. Nezabúdaj, že rýchlosť je dosť nízka, len cca 7Mbps, viď. tento článok.

Avšak môj prípad bol taký, že som potreboval pripojiť viac ako jedno Androidové zariadenie. No a tu začal problém. Rovnaké USB to LAN sieťové karty majú rovnaké MAC adresy, čo je v jednej sieti dosť veľký problém.

Tieto karty sa správajú tak, že MAC adresa sa im prideľuje podľa toho, do ktorého USB portu v PC ho pripojíš alebo do akého operačného systému ich pripojíš. Uvádzam príklady ako sa správajú vo Windowse a v Androide:#mce_temp_url#

- ak takéto sieťové karty použiješ na počítačoch s Windowsom, tak je to v pohode. Vo Windowse sa v jednom porte tvária tri kusy rovnako, čiže sú v systéme videné ako jeden sieťový adaptér a taktiež aj nainštalované ako jeden rovnaký a majú aj tú istú MAC adresu, v mojom prípade 00:0c:18:0d:0d:22, avšak ak ho pripojíš do druhého USB portu, tak je zobrazený v Device manager ako iný resp. ďalší sieťový adaptér, čiže napr "usb to lan adapter #2" a má už inú MAC adresu, v mojom prípade 00:0c:18:0d:18:17;

- v Linuxe resp. v Androide sa na dvoch rozdielnych Mini Android počítačoch zobrazujú pod rovnakou MAC adresou na oboch počítačoch, v mojom prípade 00:E0:4C:53:44:58 a pravdepodobne aj v tvojom (viď. linky nižšie), čiže nemôzem na oba počítače pripojiť na každý počítač jeden kus tohto USB to LAN sieťového adaptéru, kedže majú rovnakú MAC.

Ak ti nie je jané, prečo tu riešim MAC adresu, tak ide o to, že som chcel týmto USB sieťovým kartám prideliť pevnú IP adresu na základe ich MAC adresy (v horšom prípade by mi postačovala aj dynamická - meniaca sa IP adresa) , ale oni zjavne žiadnu pevnú MAC adresu nemajú, tak ako to býva vo zvyku snáď u každého sieťového adaptéru, či už káblového alebo WiFi.

Pokúšal som sa zmeniť MAC adresu eth0, ale nejak sa mi to nepodarilo. Možno pomôžu odkazy nižšie.

Androidový počítač, na ktorý som túto USB sieťovú kartu pripájal sa označuje ako AK-MINI-PC-001, čo je vlastne niečo ako prerastený USB kľúč s HDMI pripojením na LCD monitor. Viac info tu.

Zdroje:

http://www.tinydeal.com/usb-20-male-to-ethernet-network-rj45-female-adapter-p-65659.html

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=750596

http://www.linuxquestions.org/questions/linux-networking-3/network-interface-being-renamed-how-to-prevent-that-946662/

 


Komentáre vytvorené pomocou CComment' target='_blank'>CComment

Reklamný banner

Podporte túto stránku

Kliknutím na tlačidlo "Donate" môžete prispieť na chod tejto stránky a na skvalitnenie jej obsahu.

Kto je on-line

Práve tu je 481 návštevníkov a žiadni členovia on-line

TOPlist

Osobná meteorologická stanica (PWS)

Weather Underground PWS ITRENNRE2