Ak máš nejaké sieťové (ethernetové/LAN) zariadenie, ktoré nie je v blízkosti elektrickej zásuvky, tak je vhodné použiť jeho napájanie cez ethernet kábel, ktoré sa označuje ako PoE (Power over Ethernet). Nižšie uvádzam základné rozdelenie PoE a rozdiely medzi dvoma hlavnými typmi.

Existujú dva základné typy PoE:

1. pasívne PoE - nespĺňa normy IEEE 802.3af a IEEE 802.3at čo znamená, že zariadenie je napájané pôvodným adaptérom napr.12V a vzdialenosť, ktorú je možné napájať je cca 30-40m. Štandardná sieť 10/100 Mbit/s využíva pre komunikáciu iba 4 vodiče a zvyšné 4ks vodičov sa používajú na napájanie. Zapojenie vodičov môžeš vidieť v tomto diagrame. Tu sa dá pasívne PoE rozdeliť ešte na také, ktoré:
- zariadenie nepodporuje pasívne PoE - zariadenie, ktoré nemá podporu PoE sa pripája pomocou dvoch redukcií, t.j. napájací modul (injector) na strane pri el.zásuvke, ktorý spojí napájanie a dáta do jedného ethernetového kábla a rozdeľovacím modulom (splitter), ktorý rozdelí napájanie a dáta opäť do dvoch samostatných vodičov, t.j. zvlášť vodič s napájaním a zvlášť dátový vodič. Viď.obrázok číslo 1.
- zariadenie podporuje pasívne PoE - zariadenie označené s podporou pasívneho PoE (PoE passive) majú iba jeden napájací modul / redukcia (injector), ktorý sa zapája na stranu pri el.zásuvku a na druhom konci pri zariadení nie je nič, t.j. stačí ethernetový kábel pripojiť do ethernetového konektora na zariadení, príp. ak je konektorov na zariadení viacej tak treba kábel pripojiť do takého, ktorý by mal byť označený ako PoE. Nemýliť si so zariadeniami ako sú napr.switche, ktoré majú PoE ako výstup ! T.j. slúžia pre napájanie zariadení ako WiFi routre, IP kamery, VOIP telefóny a pod. V našom prípade sa jedná o PoE ako vstup !

Pasívnym PoE switchom alebo injectorom nedokážeš napájať koncové zariadenie s podporou aktívneho PoE, pretože medzi oboma zariadeniami neprebehne komunikácia, ktorá je vyžadovaná v aktívnom PoE. Avšak, ak pustíš do zariadenia, ktoré nepodporuje žiadne PoE napätie z pasívneho PoE zariadenia (switch, injector atp.) tak môžeš takéto zariadenia poškodiť alebo úplne znefunkčniť ich porty. Viacej info nižšie.

Obrázok č.1 - Príklad pasívneho PoE bez podpory na zariadení.

2. aktívne PoE - spĺňa normy IEEE 802.3af (do 15.4W) a IEEE 802.3at (do 25.5W) čo znamená, že zariadenie je napájané špeciálnym adaptérom (injectorom) alebo switchom, ktorý cez ethernetové vedenie posiela presne definované napätie (min.44V) na základe požiadavky od koncového zariadenia, ktoré si požadované napätie vyžiada. Takže PoE injector alebo switch pošle do koncového zariadenia len také napätie ako vyžadujé dané koncové zariadenie. Druhou výhodou je väčšia vzdialenosť ako je u pasívneho PoE, konkrétne je možné napájať až do 100m. V prípade, že do switchu alebo do injectora s aktívnym PoE pripojíš zariadenie, ktoré nepodporuje PoE (notebook, WiFi router atp.) sa nič nestane, pretože koncové zariadenie (notebook, WiFi router atp.) si neposlalo požiadavku na napájanie a preto PoE switch alebo PoE injector do koncových zariadení nepošle žiadne napätie, iba ak tak dáta. Viacej informácií sa dočítaš na stránkach uvedených v zdrojoch nižšie.

Obrázok č.2 - Príklad aktívneho PoE. Klikni na obrázok pre ďalšie informácie.

Použité zdroje:

http://en.wikipedia.org/wiki/Power_over_Ethernet

http://cs.wikipedia.org/wiki/Power_over_Ethernet

http://cz.airlive.com/product/POE-48PB-v2

 


Komentáre vytvorené pomocou CComment' target='_blank'>CComment

Reklamný banner

Podporte túto stránku

Kliknutím na tlačidlo "Donate" môžete prispieť na chod tejto stránky a na skvalitnenie jej obsahu.

Kto je on-line

Práve tu je 92 návštevníkov a žiadni členovia on-line

TOPlist

Osobná meteorologická stanica (PWS)

Weather Underground PWS ITRENNRE2