Afty? Púpáky v ústach? Tvoria sa ti často? Možno ti poradím ako sa ich zbaviť. Viacej info v tomto článku.

Niekoľko krát sa mi stalo, že sa mi v ústach objavil aft. Nie je to žiadna hrozná vec, ale tá bolesť je niekedy fakt dosť nepríjemná, hlavne pri jedení. Počas ochorenia hrdla , ktoré ma bolelo až tak moc, že som sa nemohol poriadne ani najsť (ako keby som prehĺtal žiletky) sa mi v ústach spravil aft. Vtedy som sa na to spýtal mojej všeobecnej lekárky (pretože som bol niekoľko dní PN, keďže som užíval antibiotiká), ktorá mi poradila, že ako dobrá prevencia proti aftom je vitamín B. Ja som jej povedal, že ja ho užívam stále (každý deň). Jej odpoveď bola, že to nie je zrovna vhodné - žeby sa mal vitamín B užívať s prestávkami. Takže je dosť možné, že som sa vitamínom B trochu predávkoval. Viď. komentár k článku:

 

Ahoj všem, často se píše, že prevencí před afty je užívání B-komplexu. Ale pozor, jeho předávkováním si afty vyvolat můžete! Mě se to dokonce stalo! Měla jsem opar a začala jíst na noc b-komplex. Prvních pár dní se nic v puse nedělo, ale pak jsem vždy po probuzení zjistila, že se mi v ústech udělal aft. Tak to šlo po sobě asi pět dní a já začala pátrat. V jedné knížce jsem našla právě informaci o předávkování Béčkem. Přestala jsem ho dva dny brát, ráno byl klid, tedy žádný nový aft. Pak jsem to zas skusila a měla jsem o další aft navíc. To už se mi začaly dělat na jazyku, což je asi nejhorší. Jakmile jsem s béčkem přestala úplně, afty na jazyku do dvou dnů zmizely a ostatní ze sliznic ustupovali. Takže s Béčkem opatrně!

Možno je to aj môj prípad. Teraz po pár mesiacoch som začal B-Komplex vynechávať v nepravidelných intervaloch (týždeň/dva neužívam a potom nejaký čas užívam). Zatiaľ to u mňa vyzerá dobre a zatiaľ žiadne afty (ťuk-ťuk) :)

Ako sa teda zbaviť aftov?
- použiť genciánovú violeť, ktorá mi síce dosť pomohla, ale žiaľ je vraj škodlivá a preto ju viacerí neodporúčajú (pritom sa v lekárni normálne predáva);
- použiť Oralmedic, čo je alternatíva k genciánovej violeti;
- znížiť užívanie vitamínu B;
- umývať si ruky pred jedlom :)
- necumlať všetko čo zbadáš :)
- a hlavne nabrať dobrú náladu ;)

Zaujímavá diskusia: http://www.zzz.sk/?diskusia=2378
+ ujo gúgl vie toho najviacej.


Komentáre vytvorené pomocou CComment' target='_blank'>CComment

Reklamný banner

Podporte túto stránku

Kliknutím na tlačidlo "Donate" môžete prispieť na chod tejto stránky a na skvalitnenie jej obsahu.

Kto je on-line

Práve tu je 574 návštevníkov a žiadni členovia on-line

TOPlist

Osobná meteorologická stanica (PWS)

Weather Underground PWS ITRENNRE2