Dajú sa vôbec tieto dve témy porovnávať? Ak áno, tak čo si treba všímať pri porovnávaní a čo je vôbec možné porovnávať? Podľa môjho názoru nesmieme hádzať vodu z PET fliaš do jedného vreca!

 

Tento článok nadväzuje na článok uverejnený na mojej stránke, ktorý smeroval na pôvodný:

http://dolezite.sk/Voda_balena_kontra_voda_vodovodna.html

Jeden môj známy mi v rýchlosti napísal zopár dôležitých skutočností, ktoré si treba všímať pri porovnávaní vody a vody :)

Nuz cely clanok je napisany velmi neprofesionalne a tendencne.  Su tam pomiesane veci, ktore spolu nesuvisia a casto sa povie B, bez toho, aby sa povedalo A, C, D, E .....
Takze. Ked uz niekto chce porovnavat vodu z vodovodu (odteraz VZVV) s balenou vodou, musi povedat s akou balenou vodou. Totizto na Slovensku je niekolko druhov:

balena pitna (take tie shity typu Lidl voda atd)
pramenita (Rajec, Bonaqua, Matusov pramen, Magna Via..........)
mineralna (Korytnica, Fatra, Gemerka, Miticka, Baldovska, Santovka........)
lieciva (Fatra, Sulinka, Korytnica....)

Toto rozdelenie je urobene v podstate na zaklade obsahu mineralnych latok. Najmenej maju balena pitna voda a pramenita voda viac mineralna a najviac lieciva voda.
Keby sme zobrali akukolvek VZVV na Slovensku a presla by prislusnym legislativnym procesom, mohli by sme ju predavat, ako pramenitu/balenu pitnu. Takze v tomto pripade uplne suhlasim, ze kupovat si takuto vodu je vyhadzovanie penazi do vzduchu (ak clovek nechce tie bublinky/nejaku osladenu).
Ale porovnavat mineralne vody (MV) a liecive vody (LV) s VZVV je uplne mimo obliga. Totizto devizou a hlavnym predajnym artiklom MV a LV je ich obsah mineralov. A pozor. To nie je nejaky "vodny kamen", ktory ti ostane v oblickach a mas s nim iba problemy. To su mineraly, ktore tvoje denno-denne potrebuje na fungovanie a nie su nahraditelne. Jeden priklad za vsetky: tolko ospevovane magnezium. Doporucena denna davka Mg pre spravne fungovanie organizmu je cca 300 mg. V VZVV ho bude dajme tomu 10 mg/l, v pramenitej 20 mg/l a v mineralnej 150 mg/l (a aby to nestacilo Mg z vody sa vstrebava o 60 % lepsie, ako z jedla...). Nehovoriac o tom, ze pitie nizkomineralizovanej vody s obsahom mineralov menej ako 50 mg/l (typu Evian, vody z ladovcov atd.) je vyslovene nebezpecen pre zdravie cloveka (jeden link na priklad: http://www.weknow-waternetwork.com/uploads/bratislava/14062005/Breakout%20Tue%20CQ%20pres%203%20Kozisek.pdf). Tiez su napr. studie hovoriace, ze obyvatelstvo z nizin, ktore nema pristup k vodam s vyssim obsahom mineralov ma vyssiu chorobnost obyvatelstva, pri cukrovke napr. tusim o nejakych 25 %.
 Samozrejeme mineralky obsahuju aj Na a Cl, co je dokopy kuchynska sol a ta zvysuje krvny tlak. Ale ked clovek zje 10 dkg dusenej sunky, dostane do seba 6 x viac soli, ako v litri nejakej Fatry, ktora patri u nas medzi najslansie mineralky.
Nuz a fama, ze pitie mineralok zanasa cievy. To je sranda, pretoze v skutocnosti je to naopak. Totizto mineraly vystuzuju steny ciev a tepien a tym zlepsuju ich pruznost a funkcnost.
A to uz nevravim o ich roznorodych ucinkoch a ostatnych mienraloch (Ca, F, I, Li ...). Niektore su mocopudne, niektore naopak, niektore dobre specialne na zaludok, ine na srdce....
Pravda je, ze hlavne starsi ludia by mali mineralky striedat a trosku si ich vybarat podla zlozenia, lebo to co sa z mineralov nevyuzije, musia oblicky vylucit.

Toľko od môjho známeho. Dúfam, že sa časom dostanem k ďalším dôležitým informáciám ohľadom pitného režimu a nášho zdravia.

 


Komentáre vytvorené pomocou CComment' target='_blank'>CComment

Reklamný banner

Podporte túto stránku

Kliknutím na tlačidlo "Donate" môžete prispieť na chod tejto stránky a na skvalitnenie jej obsahu.

Kto je on-line

Práve tu je 35 návštevníkov a žiadni členovia on-line

TOPlist

Osobná meteorologická stanica (PWS)

Weather Underground PWS ITRENNRE2