Máš VW Golf IV a neustále ti svieti kontrolka airbagu? Možno máš podobný problém ako som mal aj ja na mojom aute. Riešenie tohto problému a viacej info sa dozvieš v tomto článku.

Asi po 2,5 roku od kúpy auta sa mi na mojom VW Golf IV 1998 rozsvietila kontrola airbagu. Zabehol som k známemu na diagnostiku a ten mi našiel takúto chybu: 
Nalezena 1 chyba: 01221 - cidlo narazu pro postranni airbag: strana ridice (G179) 29-00 - zkrat na kostru.

Auto nebolo búrané (teda aspoň o tom nemám žiadne dôkazy) a tak mi bolo divné, prečo sa takáto chyba zobrazila. Začal som teda skúmať, že kde je pes zakopaný.

Ako prvé som začal hľadať na internete. Našiel som nejaké informácie na fóre dieselpower.cz, ktoré mi však moc nepomohli, pretože na fóre písali o čidle vo dverách, ale ja som žiadne čidlo vo dverách nemal. Taktiež tam písali o čidle pod sedačkou, ale ani pod sedačkou vodiča žiadne čidlo v mojom aute nie je. Možno kebyže to na tom fóre lepšie vysvetlia tak by bolo jasné, že "pod sedačkou vodiča" mali zjavne na mysli "na podlahe pod kobercom". Túto (pre mňa veľmi dôležitú) informáciu som našiel na fóre vw-club.cz za čo som autorovi tejto upresňujúcej a veľmi podstatnej informácie veľmi vďačný.

Takže ak hľadáš senzor nárazu pre postranný airgab na VW Golf IV, tak ho hľadaj pod kobercom vodičovej sedačky. Treba najskôr odmontovať lištu na dveroch a až potom sa dá nadvihnúť koberec. Možno bude potrebné vymontovať aj stoličku vodiča.

Nový senzor som pod označením IJ0909606 kúpil na eBay za pár eur od nejakého angličana (tento článok píšem s oneskorením niekoľko mesiacov tak odhadujem, že okolo 20-30€ aj s poštovným) v porovnaní s novým senzorom, ktorý stojí stovky eur!. Senzor som vymenil za nový a závada bola odstránená. Samozrejme bolo potrebné vymazať chybu cez diagnostiku, pretože kontrolka airbagu bude svietiť až dovtedy, dokiaľ sa chyba v riadiacej jednotke nezmaže.

V prípade, že nie si si istý, či je senzor vadný, tak môžeš vymontovať senzor od spolujadzca a namontovať ho k vodičovi. Senzory sú totožné = zameniteľné z ľava do prava a naopak.

Neskôr som zistil, že pravdepodobnou príčinou poruchy tohto senzora bolo zatekanie do auta. Totiž nejaký "vysokokvalifikovaný odborník" montoval do auta audio zosilovač a napájací vodič z batérie k zosilovaču prepchal cez dieru kadiaľ vediet aj boulden na otváranie kufra a priechodku v ktorom bol boulden navlečený už nevrátil na pôvodné miesto do diery. No a pri daždi všetká voda z predného okna a priľahlích častí mi stekala do vnútra auta pod koberec vodiča. Škoda, že som na to prišiel až dosť neskoro. Ruky by som dolámal tomu pacientovi čo to tam montoval !!!

 


Komentáre vytvorené pomocou CComment' target='_blank'>CComment

Reklamný banner

Podporte túto stránku

Kliknutím na tlačidlo "Donate" môžete prispieť na chod tejto stránky a na skvalitnenie jej obsahu.

Kto je on-line

Práve tu je 71 návštevníkov a žiadni členovia on-line

TOPlist

Osobná meteorologická stanica (PWS)

Weather Underground PWS ITRENNRE2

Súvisiace články