Vlastníš ICOM ID-31 a rád by si si pokecal aj s PMRkármi? Tak potom tento návod na rozšírenie frekvenčného pásma je určený presne pre teba.

Moji známi, ktorí nie sú rádioamatéri (čiže už nie vôbec licencovaní rádioamatéri) používajú PMR rádiostanice, čiže bežné vysielačky, ktoré sú určené pre širokú verejnosť. Žiaľ ja som nikdy takéto vysielačky nemal a občas vznikla situácia, kedy som potreboval s nimi nadviazať kontakt pomocou ich PMR staníc. Avšak moja ICOM ID-31E to neumožňovala, ale zaujímal som sa o to či by nebolo možné nejak túto vysielačku prestaviť aj na frekvencie PMR. Našťastie mi môj kamarát poradil, že je možné túto rádiostanicu odblokovať alebo teda rozšíriť na väčšie pásmo ako je pôvodne určená. Tak som sa rozhodol, že si ju upravím aby som mohol vysielať aj na pásme PMR, samozrejme s dodržaním maximálneho povoleného výkonu 0,5 W. Odblokovanie vysielačky umožní prijímať a vysielať vo frekvenčnom rozsahu 400 - 479 MHz, čo zahŕňa rôzne spôsoby komunikácie ako napríklad PMR v USA známe ako FRSGMRS a ďalšie, ktoré ani ja sám nepoznám.

Upozorňujem, že vysielať je možné len v takých pásmach, ktoré dovoľuje legislatíva SR !!! Pásmo PMR je samozrejme vyčlenené pre bežných ľudí a nie je potrebné mať žiadne povolenie.

Tabuľka PMR kanálov a frekvencií:

PMR kanál Frekvencia (MHz)
1 446.00625
2 446.01875
3 446.03125
4 446.04375
5 446.05625
6 446.06875
7 446.08125
8 446.09375

 

Celá úprava pozostáva z rozobratia rádiostanice a odstránenia dvoch SMD diod z plošného spoja. 

Návod ako to urobiť si môžete pozrieť v nasledujúcom videu:

 

Ja som SMD diódy odspájkoval pomocou mikrospájkovačky, čiže som ich netrhal tak ako to robí chlapík na videu, ale aj tak sa mi podarilo nadmerným prehriatím plošného spoja jednu plôšku odtrhnúť (amatér som...). Našťastie to vyzerá tak, že som neprerušil žiaden dôležitý obvod, takže všetko funguje tak ako som požadoval.

Vysielačku je potom potrebné prepnúť na menší frekvenčný skok po 0.25 kHz cez Quick Menu / TS / 6.25 kHz.

Informácie som čerpal zo stránky www.mods.dk

 

 

Komentáre vytvorené pomocou CComment' target='_blank'>CComment

Reklamný banner

Podporte túto stránku

Kliknutím na tlačidlo "Donate" môžete prispieť na chod tejto stránky a na skvalitnenie jej obsahu.

Kto je on-line

Práve tu je 132 návštevníkov a žiadni členovia on-line

TOPlist

Osobná meteorologická stanica (PWS)

Weather Underground PWS ITRENNRE2