Obsah článku

Už nejaký čas som sa zaujímal o IP kameru, ktorá by mala natáčací objektív, t.j. aby som si mohol obraz z kamery otočiť do požadovanej polohy. Samozrejme nie som žiaden profesionál v tejto oblasti a skôr to je moje hobby, takže sa snažím poskladať si nejaké lacnejšie riešenia. Pred časom som kúpil lacnú IP kameru s natáčaním objektívu, ktoré sa označujú ako PTZ, čo je skratka z troch anglických slov Pan - sledovať, Tilt - otočenie a Zoom - priblíženie.

Kameru som kúpil v roku 2013 na eBay.com a bola zaslaná samozrejme z Číny :) Jej označenie je Wansview NCH-536MW. Cena bola okolo 100 dolárov + DPH a colné poplatky. Niekedy sa možno skôr oplatí kupovať veci priamo z krajín EU ako napr.: eBay.co.uk, eBay.de a pod., pretože vtedy sa neplatí DPH a colné poplatky. Na týchto európskych stránkach si však treba správne nastaviť odkiaľ sa tovar zasiela, t.j. z akej krajiny je odosielateľ. Viacej info v článku na zive.sk.

Existuje niekoľko rôznych stránok, ktoré sa zaoberajú kamerami takéhoto typu, stačí zadať do youtube vyhľadávania tento typ a nájdeš niekoľko videí. Ďalšie odkazy uvádzam na konci tohto článku.

Ak sa vrátim k uvedenej kamere, tak obraz z nej je ako tak prijateľný, vraj HD kvalita. Avšak beriem do úvahy denný režim, pretože v nočnom režime sú viditeľné iba tie objekty, ktoré sú osvetlené IR diodami alebo iným zdrojom svetla. Ostatné je čiernočierna tma. Samozrejme od 100€ kamery nemôžeme očakávať zázraky, pretože kamery s kvalitným obrazom sa pohybujú od 500€ hore. No a toto žiaľ nie je moja cenová kategória :( Preto som zvolil lacnejšiu kategóriu, ktorej produkty sú menej kvalitné a žiaľ zaberú viacej času na doladenie do požadovaného stavu, resp. do maximálne možného stavu, ktorý v tomto prípade lacná kamera môže dosiahnuť.

Po niekoľkých mesiacoch používnia môžem povedať, že kamera funguje vcelku dobre. Ja som ju použil von, na čo však nie je určená, ale kedže ja som špekulant :) , tak som ju napchal do ochranného krytu tzv. kupoly. Tento kryt=kupolu aj s držiakom som kúpil taktiež na eBay za cca 30€. Uvidíme ako dlho vydrží číra priehľadná plastová kupola :) Veľkou nevýhodou tejto kamery je, že sa do kupoly, ktorú som si dodatočne a odhadom kúpil žiaľ nezmestila a musel som ju o niečo skrátiť. Ale to sa stáva iba hlupákom, ktorý nedodržujú porekadlo: dvakrát meraj a raz rež! Ja som riadne nepomeral, kúpil som a bolo malé :)

Ako vyzerá pohľad z kamery si môžeš pozrieť na nižšie uvedených obrázkoch:

Vonku cez deň:

Deň

Vonku v noci:

Vo vnútri v noci - schodisko s IR:

- "deň" je normálny denný pohľad s kupoly, ktorý je celkom obstojný (teda možno ako pre koho); 
- "noc" je nepoužiteľný pohľad na inú časť a ešte sa mi na kopule odráža svetlo z IR diód alebo zo signalizačnej diódy LAN konektora, viď. popis nižšie;
- "schodisko s IR" je pohľad z kamery pri úplnej tme so zapnutými IR diodami, kedy krásne osvietilo celé schodisko,

Tu sú aj nejaké videá od rôznych užívateľov tejto IP kamery:

https://www.youtube.com/watch?v=gRl6WVpjF2c


Rady a nastavenia

Tu je niekoľko rád a nastavení, ktoré by mohli byť užitočné:

1. ak sa ti zobrazuje chybové hlásenie "Start video failed!", resp. ak ti nefunguje obraz z kamery cez program IP Camera Centralization Monitor ani pri korektnom nastavení parametrov k IP kamere (typ, meno, heslo, port), tak je možné, že antivírus blokuje spojenie s kamerou. Najskôr skús pozastaviť Webový štít a ak to pomôže, t.j. video sa v IPCMonitore zobrazí, tak vypni v nastaveniach antivírusu skenovanie tohto programu, t.j. nastav výnimku pre spúšťací súbor, ktorý sa nazýva IPCMonitor.exe. Nižšie na obrázkoch prikladám nastavenia pre Avast.

2. odporúčam používať najnovšiu verziu firmvéru s označením V1.4.0.1.9 (ku dňu 30.12.2013).

3. ovládanie kamery je možné z PC, mobilu, tabletu atp. Pre Windows a aj Android je ku kamere dodávaný aj softvér, ale je možné použiť aj iné alternatívy, ktoré majú omnoho viacej funkcií. Avšak napr. u programu IP Cam Viewer som sa stretol s rozhádzaným/rozpadnutým obrazom v niektorých okamihoch (pravdepodobne vtedy, ak sa na kameru pripájali viacerí užívatelia pod tým istým menom a heslom, ale nie je to isté).

4. v prípade umiestnenia kamery do kupoly do vonkajšieho prostredia je nevyhnutné odpojiť IR diody alebo ich prelepiť izolepou/samolepkou, pretože svetlo z IR diód sa bude odrážať od kupoly a na obraze z kamery nebude nič vidieť :) Preto je táto kamera nevhodná do vonkajšieho prostredia. Jednou z možností je použiť externé=doplnkový IR reflektor alebo mať v okolí kamery dobré osvetlenie.

5. pridám neskôr.


 

Pripojenie k Synology Surveillance Station

Keďže vlastním Synology NAS, ktorý dokáže nahrávať z 5-tich IP kamier tak som si chcel aj túto kameru pripojiť k Synology Surveillance Station (SSS). Čiastočne s mi to podarilo, ale žiaľ niektoré funkcie nie sú dostupné, ako napr. SSS nereaguje na detekciu alarmu, ktorý je pripojený do kamery. Žiaľ podpora tejto kamery pre SSS e dosť biedna :(

 

Červený rámček zobrazuje neaktívne voľby v nastaveniach plánu nahrávania. Je to veľká škoda :(


 

Užitočné odkazy 

Užitočné odkazy (pre tých čo nevedia cudzie jazyky odporúčam na preklad použiť google prekladač) :

http://blog.moneybag.de/wansview-uberwachungskamera-nch-536mw-ein-erfahrungsbericht/

http://forum.hardware.fr/hfr/HardwarePeripheriques/webcam-camera-ip/unique-wansview-camera-sujet_56652_1.htm

http://www.theosquest.com/2012/01/24/sending-synology-system-email-using-gmail-or-google-apps-mail/

http://www.gadgetvictims.com/2012/02/security-and-ip-cameras.html

Komentáre vytvorené pomocou CComment' target='_blank'>CComment

Reklamný banner

Podporte túto stránku

Kliknutím na tlačidlo "Donate" môžete prispieť na chod tejto stránky a na skvalitnenie jej obsahu.

Kto je on-line

Práve tu je 434 návštevníkov a žiadni členovia on-line

TOPlist

Osobná meteorologická stanica (PWS)

Weather Underground PWS ITRENNRE2