Obsah článku

Ak si hobby dronista, čiže lietaš s dronom len rekreačne, inak povedané nie si profesionál a chcel by si vedieť, či môžeš lietať s dronom, ktorý má vstavanú alebo pridanú kameru, tak odpoveď nájdeš v tomto článku. 

Na úvod by som rád ozrejmil dôvod vzniku tohto článku. Chcel som ho napísať už pred pár rokmi, ale žiaľ som stále veľmi zaneprázdnený a nejak to nebola moja priorita č.1. Avšak mesiacom čo mesiacom ma táto problematika stále viac a viac znepokojovala. Dôvod môjho znepokojenia je ten, že ma proste hnevá ako média, či rôzne WEB stránky, každú chvíľu uverejňujú informácie o tom, že je v SR zakázané lietať s dronom, ktorý má kameru. Táto informácia vôbec nie je pravdivá, teda aspoň podľa môjho názoru vzhľadom na nižšie uvedené informácie, ktoré sa mi podarilo zistiť. Ďalej v článku podrobnejšie popisujem dôvod tohto môjho odvážneho tvrdenia.

Všetkých vás, ktorí čítate tento článok by som rád upozornil, že vždy sa rozhodujte podľa svojho uváženia. Myslím tým, že určite si preverte informácie, ktoré tu uvádzam, či už z dôvodu, že môžu byť neaktuálne alebo som si zozbierané informácie nesprávne vyložil. Nie som právnik, som iba laik, ktorý číta zákony, vyhlášky, nariadenia SR. Preto berte tento článok len ako informatívny. Ale aj napriek tomu dúfam, že tento článok usmerní všetkých nadšencov lietania s dronmi na správnu koľaj. Takže to neberte tak, že vás na niečo navádzam, len vám chcem objasniť túto problematiku a vniesť do nej trochu poriadku, lebo ľudia miešajú rôzne podobné veci dohromady a potom z toho vznikajú nepravdivé alebo nepresné či priam zavádzajúce informácie.

Základné pojmy a skratky

Dron alebo UAV = často používané slovo dron alebo drony spadajú pod UAV (Unmanned Aerial Vehicle) čo znamená bezpilotné lietadlo alebo presnejšie bezpilotné lietajúce prostriedky.

FPV = znamená First Person View, čo sa do slovenčiny prekladá ako "pohľad prvej osoby", čiže akoby si bol pilot lietadla, ktorý sedí vpredu a má nádherný výhľad pred lietadlo.

NBU SR = Národný bezpečnostný úrad Slovenskej republiky

Operátor = osoba, ktorá riadi dron diaľkovo zo zeme. Nesprávne sa nazýva pilot, keďže pilot je definovaný skôr ako osoba, ktorá vedie alebo riadi lietadlo z jej vnútra. Aj preto sa skutoční piloti lietadiel ohradzujú na pomenovanie ľudí, ktorí ovládajú drony, piloti. Je to pre nich urážka, keďže absolvovať pilotný kurz na skutočné lietadlo je teda v porovnaní s oprávnením na riadenie drona resp. UAV riadny rozdiel. A to nehovoríme o tom, čo musí skutočný pilot prežívať počas letu v porovnaní s operátorom dronu, ktorý riadi dron v relatívnom pohodlí. Našťastie sa pomenovanie operátor zakotvilo v novo prichádzajúcich pravidlách EUR v oblasti dronov resp. UAV, čiže skutoční piloti lietadiel by už nemali byť týmto neoprávneným pomenovaním dronistov ako pilotov dotknutí.

MO SR = Ministerstvo Obrany SR

Ako to začalo

Už od základnej školy som bol dlhé roky letecký modelár, teda modelár voľne lietajúcich modelov a preto mám blízko k lietaniu, teda aspoň k tomu bezpečnému, kedy lietajúce objekty sledujem bezpečne zo zeme :)

V posledných rokoch sa objavili drony, ktoré je možné ovládať omnoho jednoduchšie v porovnaní s helikoptérou alebo inými podobnými zariadeniami, ktoré sme tu mali roky dozadu. Z dôvodu ľahkého ovládania a dostupnosti ma drony zaujali a chcel som si s nejakým trochu zalietať. Okrem iného sa v súvislosti s dronmi výrazne rozšíril FPV, takže tu vznikla možnosť lietať tak akoby som sedel v drone resp. ľudovo povedané v lietadle ako pilot. Bola to lákavá ponuka, ktorú som proste chcel vyskúšať.

V tom čase som si zostrojil moju prvú 3D tlačiareň a kostru resp. šasi môjho prvého drona som si vytlačil na 3D tlačiarni, aby som ušetril za nákup dielov na internete. No a zároveň ma to bavilo, pretože bolo vzrušujúce, že si môžem na 3D tlačiarni vytlačiť drona :)

Počas prvých skúseností s dronom som si samozrejme všimol, že existujú aj nejaké pravidlá pri lietaní a v roku 2015 sa výrazne stanovili pravidlá v súvislosti s dronmi. Vtedy začali prichádzať rôzne nepresné a nepravdivé informácie, čo som v tom čase ešte nevedel tak ako to už viem dnes a aby som mal v tom jasno, tak som sa hlbšie do problematiky legislatívy ponoril. Viac info ďalej v článku. 


Komentáre vytvorené pomocou CComment' target='_blank'>CComment

Reklamný banner

Podporte túto stránku

Kliknutím na tlačidlo "Donate" môžete prispieť na chod tejto stránky a na skvalitnenie jej obsahu.

Kto je on-line

Práve tu je 785 návštevníkov a žiadni členovia on-line

TOPlist

Osobná meteorologická stanica (PWS)

Weather Underground PWS ITRENNRE2